Wymiana oleju silnikowego fotomanual

Re: Wymiana oleju silnikowego fotomanual

Postautor: Cromek » 30 sie 2016, 16:17

Fajny tutorial. Dziekuje :)

Przymierzam się do samodzielnej wymiany więc będzie jak znalazł. Zastanawia mnie jedna kwestia. Jak często (co ile km) trzeba wymieniać filtr oleju. W samochodach wymienia się co wymianę oleju, a tutaj czytam że producent dopuszcza wymianę oleju bez wymiany filtra.

Jak to w końcu jest w motocyklach. Średnio rocznie robię 4000 km. I żebyście dobrze zrozumieli - nie chcę oszczędzać na siłę. Po prostu zainteresowała mnie ta informacja.
Cromek
Motorowerzysta

imię: Janek
miejscowosc: Warszawa/Piaseczno
garnek: Nolan n44

Postautor: Jaku » 29 wrz 2016, 10:14

Proszę :D
Cromek, to sprowadzałoby się do dyskusji czysto akademickiej. Ja kiedyś zastanawiałem się nad gąbką w filtrze powietrza. Ale po co? Przy tak względnych kosztach filtra oleju nie warto zadawać sobie takich pytań a jeśli już to krótko i na temat, szkoda czasu, życie ucieka :D Wymieniaj, lej i jeździj póki jeszcze ładna jesienna pogoda :D
Awatar użytkownika
Jaku
Motocyklista

miejscowosc: K-ce
garnek: HJC IS-17

Postautor: kosteg » 29 wrz 2016, 10:47

To co można dodatkowo to upewnić się czy mamy zamontowaną śrubę spustową z magnesem. Moja była bez więc przy kolejnej wymianie zastąpiłem ją nową. Filtr to ok 15pln więc zdecydowanie nie ma się nad czym zastanawiać. Roczny przebieg nie jest tu istotny.
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

imię: Marcin
miejscowosc: Wrocław
garnek: N86 / Exo 500

Postautor: Cromek » 12 paź 2016, 23:24

Dzięki za odpowiedź. A teraz gwóźdź do trumny mojej obecności na forum :P Jaki olej. Marka to pewnie Motul bo chyba wszyscy to polecają, znalazłem jeszcze Valvoline ale mimo że kojarzę markę to nie znam jej - nie używałem nigdy takiego oleju więc nie mam wyrobionego zdania. Ale jaki indeks? 10w40, 10w50? Jeżdżę od +5 stopni, raczej spokojna jazda. Oczywiście czytałem i rozumiem o co chodzi z lepkością i temperaturą. Bardziej chodzi mi o doświadczenie poszczególnych motocyklistów.

A co do aury, z racji deszczy niespokojnych moto poszedł na zimowanie. Czy jest jakaś rzeczywista różnica w tym że wymienię olej teraz a nie przed samym sezonem? Niedługo zaczynam zaległy urlop i myślę o jednym dniu poświęconym na konserwację moto.
Cromek
Motorowerzysta

imię: Janek
miejscowosc: Warszawa/Piaseczno
garnek: Nolan n44

Postautor: Ptaku » 13 paź 2016, 6:29

Kwestię oleju dokładnie określa serwisówka :) O ile dobrze pamiętam lepkość 10W40 klasa minimum SG.
Jeśli chodzi o markę to ilu użytkowników tyle zdań ;)
Najpopularniejszy jest Motul ale co za tym idzie, na rynku można trafić na podróbki :/
Ja osobiście "przesiadłem" się na Valvoline i jestem tak samo zadowolony jak z Motula. Z dostępnych na rynku marek dobre opinie mają jeszcze BelRay i Ipon. Niespecjalną opinię ma Castrol.

Wysłane z Tapatalka
Awatar użytkownika
Ptaku
Motocyklista

miejscowosc: Oberlazisk
garnek: N86

Postautor: kosteg » 13 paź 2016, 11:17

Jak zostało już napisane 10w40 SG

Co do terminu wymiany opinie są dwie główne - przed sezonem i przed zimowaniem. Było sporo debat na ten temat. W największym skrócie:
- przed zimowaniem, aby moto z syfem po sezonie nie stało zalane przez zimę wszystkim co się wypracowało w sezonie
- po zimowaniu - czyli przed sezonem aby wsio co złego było spuścić razem z olejem który nie pracował a przechodził przez "0". Chodzi o skraplanie się wody w silniku przy przejściu przez temp. Powód podobny jak ten dla którego moto na zimę zostawiamy zatankowane pod korek.

Jest jeszcze trzecie podejście. Czyli wymieniam po zakupie motocykla a potem co roku (chyba, ze przebieg kogoś dopadnie) nie patrząc na przed czy po sezonie.

Marki to kolejny bezkresny temat. Większość leje Motula jednak nei jest to jedyna słuszna marka. Moim zdaniem, ważne aby był to dobrej jakości olej - aby nie oszczędzać na nim. Samochody zalewam valvoline, moto karmię motulem jednak przesiądę się przy kolejnej wymianie (ze względu na ryzyko podróbek, jak wspomina Ptaku).
Będę wybierał pomiędzy (kolejnosć przypadkowa):
- Millers
- Repsol
- Bel-Ray
- Gulf
- Ipone
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

Postautor: PiterTransimitter » 14 paź 2016, 15:53

siema, wydaję mi się że zrobiłem pewną głupotę; nie wiem dlaczego (pomroczność ciemna/jasna?) przy wymianie oleju na zimę nie wymieniłem filtra oleju...
Czym to grozi? Czy w związku z moim postępkiem po zimowaniu powinienem zmienić filtr oraz ponownie olej (w sumie świeży i nowy)?
PiterTransimitter
Motorowerzysta

imię: Piotr
miejscowosc: Koszalin

Wymiana oleju silnikowego fotomanual

Postautor: kosteg » 15 paź 2016, 9:21

Ile masz nakręconych km na tym filtrze i ile czasu upłynęło od ostatniej wymiany?
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

Postautor: PiterTransimitter » 15 paź 2016, 13:55

nie jestem pewny, bo niedawno kupiłem sprzęt, poprzedni właściciel twierdził że wymieniał olej i filtr niedawno, ale po zlaniu oleju był on dość ciemny (coś jak kolor czarnej kawy) - dla mnie nie wyglądał na świeży;
PiterTransimitter
Motorowerzysta

imię: Piotr
miejscowosc: Koszalin

Postautor: kosteg » 15 paź 2016, 15:11

Jeśli to Twoja pierwsza wymiana po zakupie, to ja po zimie wymieniłbym raz jeszcze wszystko.

Klepane na kolanie...
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zrób to sam