Płukanka silnika.

Płukanka silnika.

Postautor: Robertos » 31 mar 2016, 11:54

Cześć.
Czy ktoś z Was stosował w swojej maszynie płukankę silnika Motul Engine Clean 200ml???
Były jakieś zmiany w pracy silnika na plus, czy to raczej zbędny gadżet.
Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Robertos
Podawacz śrubek

imię: Robert
miejscowosc: Żyrardów

Re: Płukanka silnika.

Postautor: KawoszB3 » 31 mar 2016, 20:02

Cześć. Z doświadczenia z samochodami moim zdaniem lepszym wyjściem jest przedwczesna wymiana oleju (2-3 razy) i silnik sam się oczyści. Chyba że masz jakieś osady jak w dieslu z przebiegiem 400 tyś. Jeśli olej był wymieniany na czas lub prawie na czas to nic nie powinno się odłożyć w silniku.
KawoszB3
Motorowerzysta

imię: Wojtek

Postautor: kosteg » 01 kwie 2016, 6:11

Ja i w autach i w motocyklu zawsze leję płukankę i zawsze jest to płukanka tego samego producenta co oleju (motul w moto i valvoline w autach).

Trudno mi odpowiedzieć czy są zmiany - ja to robię prewencyjnie. Tym bardziej, że w moto wymieniam olej po zimie. Jeśli coś nie może zaszkodzić silnikowi a jest spora szansa na pomoc albo choć prewencję to dla mnie jest to wystarczający argument.

Co można zauważyć przy zastosowaniu? Olej jest wyraźnie mniej lepki i rzadszy co musi ułatwiać jego spływanie. Nie wiem zatem jak faktycznie silnik to czyści ale olej spłynie szybciej i moim zdaniem spłynie go więcej - bo zdąży spłynąć z większej części zakamarków silnika.
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

imię: Marcin
miejscowosc: Wrocław
garnek: N86 / Exo 500

Postautor: Ptaku » 01 kwie 2016, 6:58

Pozostaje tylko kwestia czy to na pewno nie może zaszkodzić silnikowi ? Z tego co wiem w starszych silnikach z dużymi przebiegami należy być ostrożnym bo płukania może tak skutecznie oczyścić silnik że ten zacznie ciec.

Wysłane z Tapatalka
Awatar użytkownika
Ptaku
Motocyklista

miejscowosc: Oberlazisk
garnek: N86

Postautor: kosteg » 01 kwie 2016, 11:38

Dobrej jakości płukanki są delikatne dla uszczelnień (wszelkiej maści) więc nic złego stać się nie powinno.

Jeśli natomiast coś nie cieknie tylko z powodu nagaru albo osadu oleju, który gdzieś zalega to ja wolę aby to wyszło przy wymianie oleju a nie gdzieś w trasie...
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

Postautor: KawoszB3 » 01 kwie 2016, 19:44

Np. w silnikach 1.9 DCI mechanicy boją się robić płukanki bo potrafi złapać silnik na panewce. Myślę że tutaj nie stanie się tak. Ale osobiście nie jestem zwolennikiem prewencyjnego "mycia" silnika od wewnątrz. Jak coś działa to po co "utrudniać" .
KawoszB3
Motorowerzysta

imię: Wojtek

Postautor: Ptaku » 01 kwie 2016, 21:40

Ja wychodzę z założenia że jedyne co może być wlewane do silnika to olej, a do baku benzyna.
No ale każdy może poeksperymentować na swoim moto :)
Awatar użytkownika
Ptaku
Motocyklista

miejscowosc: Oberlazisk
garnek: N86

Postautor: Robertos » 02 kwie 2016, 15:24

Dziękuję za Wasze opinie.
Płukanka została mi podarowana, wcześniej nie stosowałem takich specyfików, więc niech tak pozostanie. Wymieniam olej i nie kombinuję, bo <<
nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu<<
Do zobaczenia w trasie.
Awatar użytkownika
Robertos
Podawacz śrubek

imię: Robert
miejscowosc: Żyrardów

Postautor: kosteg » 02 kwie 2016, 19:00

Panowie - a łancuch myjecie przed smarowaniem?

Daleki jestem od namawiania do czegokolwiek, niemniej historie, że komuś coś się przez płukankę stało (poza wypłukaniem syfu) wkładam między bajki. Jak silnik był w agonalnym stanie to płukanka tego nie zmieniła. Osobiście traktowałem płukanką silniki diesla i benzyny, uturbione i dość wysilone jak i te turlające się tylko do sklepu. Moje obecne auto ma niemal 400kkm przebiegu (diesel uturbiony) i płukanka mu nie szkodzi, moto ma ok 60kkm i też niczego złego nie zaobserwowałem. Pozdro i niech wszyscy wedle własnego zdania postępują :)
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

Wróć do Silnik