Miękka klamka hamulca

Miękka klamka hamulca

Postautor: Zyzio » 13 kwie 2016, 22:16

Cześć

Mam problem w swojej Kawie i może będziecie w stanie mi pomóc bądź naprowadzić na dobry trop...

Mianowicie moja klamka hamulca jest nadwyraz miękka; pierwszy opór łapie dopiero w połowie, i bez większej siły można ją docisnąć do manetki.
Przy hamowaniu dwoma palcami właściwie moto nie hamuje a tylko zwalnia. Regulacja ustawiona jest na 1.

W weekend zmieniałem klocki na Nissin Semi-Metalic (niebieskie), ponieważ poprzednie były już śmietnik, i miałem nadzieję że to poprawi sytuację - jest jeszcze gorzej.
Fakt że klocki pwnie jeszcze nie zdążyły się dotrzeć, ale teraz motocykl właściwie hamuje tylko gdy klamka styka się z manetką.

Oczywiście przy wymianie klocków rozebrałem zaciski i poczyściłem wszystko, został wlany nowy płyn i odpowietrzone wszystko.

Jedna ciekawa rzecz- tłoczki tak ciężko wychodziły z zacisków, że wyciągaliśmy je we trzech - dwóch trzymało zacisk, a ja za pomocą kombinerek przez szmate z całej sił wyciągałem tłoczki... nawet po czyszczeniu.

Jeśli macie jakieś sugestie, to chętnie posłucham.

Generalnie wiem że nowe klocki potrzebują ok. 100km na dotarcie, ale kwestia miękkiej klamki nie jest spowodowana nowymi klockamia czymś innym...
Awatar użytkownika
Zyzio
Podawacz śrubek

imię: Pawel
miejscowosc: Szczecin

Re: Miękka klamka hamulca

Postautor: Ptaku » 14 kwie 2016, 8:34

Rozumiem że wcześniej hamulec był normalny ? Moim zdaniem jest powietrze w układzie, ja bym odpowietrzał do skutku. Jest masę zakamarków gdzie może jeszcze siedzieć powietrze, zwłaszcza że wszystko było rozebrane ( zapowietrzone).

Wysłane z Tapatalka
Awatar użytkownika
Ptaku
Motocyklista

imię: Marcin
miejscowosc: Oberlazisk
garnek: N86

Postautor: ollencjusz » 14 kwie 2016, 19:15

Tez bym próbował odpowietrzyc ponownie. Klamka rośnie jak pompujesz ?
ollencjusz
Motocyklista

Postautor: KawoszB3 » 14 kwie 2016, 21:40

Mi to wygląda na zapowietrzony układ albo na zużyte oringi na pompie i mielisz klamka płyn. Ale moim zdaniem lepiej spróbować odpowietrzać i jak to nie pomoże to szukać przyczyny moim zdaniem w uszczelnieniach.
KawoszB3
Motorowerzysta

imię: Wojtek

Postautor: Zyzio » 15 kwie 2016, 10:47

Cześć.

Wczoraj podjechałem do znajomych. Okazało się że.... śruba doprowadzająca płyn była niedokręcona i delikatnie pocił mi płynem hamulcowym. Rozebraliśmy wszystko, wyczyściliśmy (na szczęście klocki całe) i zakręciliśmy ponownie. Odpowietrzyliśmy zaciski oraz pompę, i jest lepiej. Jednak wciąż bez szaleństwa. Teraz możliwe że muszę czekać aż klocki się rzeczywiście dotrą.

Dodatkowo, profilaktycznie zamówiłem już zestaw naprawczy do zacisków, i w przyszły weekend profilaktycznie powymieniam wszystkie uszczelki, ponieważ mimo wszystko zaciski chodzą bardzo ciężko ( niepokojąco ciężko).
Zobaczymy jaki będzie efekt.
Awatar użytkownika
Zyzio
Podawacz śrubek

imię: Pawel
miejscowosc: Szczecin

Postautor: lukasz78 » 20 kwie 2018, 21:14

Podepnę się pod temat.
Właśnie wymieniłem płyn hamulcowy. Podczas odpowietrzania ciągle wychodzą pęcherzyki powietrza, drobniutkie ale są. Podobno wystarczy odpowietrzyc 4-5 razy, a ja już robiłem ze 20 na każdą stronę i ciągle idą.
Klamka rok temu była twarda ale w trakcie sezonu coraz bardziej miękła. Ostatnio nie mogłem hamować ostro bo już dochodziła do manetki, a regulacje mam na maksa. Przewody nigdzie się nie pocą. Klamka twardnieje podczas pompowania.
Czy to możliwe, że układ jest aż tak zapowietrzony? Od ostatniej wymiany płynu rok temu nic z układem nie robiłem.
Odpowietrzać do skutku czy szukać przyczyny gdzie indziej?
Plis help bo za 2 tygodnie mam szkolenie i lepiej aby moto było sprawne.
EDIT: Co innego w garażu, a trochę inaczej podczas jazdy. Zrobiłem próbny kurs i jest lepiej. Hamuje. Ciągle jednak to nie to co powinno być. Chyba jednak jeszcze trochę poodpowietrzam :)
Awatar użytkownika
lukasz78
Motorowerzysta

imię: Łukasz
miejscowosc: Koszalin
garnek: Schuberth C3 Basic

Postautor: Ptaku » 20 kwie 2018, 23:01

Ja bym odpowietrzał dalej jeżeli nie ma innych niepokojących oznak.
Awatar użytkownika
Ptaku
Motocyklista

miejscowosc: Oberlazisk
garnek: N86

Postautor: kosteg » 27 kwie 2018, 8:41

Sprawdź uszczelnienia na zaciskach i stan samej pompy. Ten układ nie jest rozbudowany więc powinno dać się go odpowietrzyć - czasochłonne ale wykonalne.
73!
Awatar użytkownika
kosteg
Motocyklista

miejscowosc: Wrocław
garnek: N86 / Exo 500

Postautor: zimon143 » 27 kwie 2018, 17:53

jeśli spuściłeś płyn i pompa się zapowietrzyła to odpowietrzenie układu zajmie trochę czasu, przerabiałem taki wariant.
Awatar użytkownika
zimon143
Motocyklista

imię: Szymon
miejscowosc: Ruda Śląska
garnek: HJC TR-1

Wróć do Układ jezdny